Izgubiti tekmo za vsako ceno

V absurdni predstavi sta se pomerila Vodnik iz Arhangelska in Bajkal-Energija iz Irkutska. Vir: Roman Abramovski/vodnik.pro

Dva ruska hokejska kluba sta namesto tekme odigrala absurdno predstavo, v kateri sta oba streljala na svoj lasten gol. Zakaj to početje?

V ruskem hokeju se je zgodil dogodek, ki mu ni para. Na tekmi hokeja z žogo (gre za t. i. bandy, obliko hokeja, ki se igra po pravilih, podobnih nogometu – 11 igralcev, 2x45 minut, teren v velikosti nogometnega igrišča, op. prev.) v Superligi Rusije med ekipama Vodnik iz Arhangelska in Bajkal-Energija iz Irkutska so igralci zabijali samo avtogole, med igro so zapuščali teren in igrali brez vratarja. Tekma se je zaključila z rezultatom 11:9. Navijači in funkcionarji obeh klubov so bili popolnoma zgroženi.

V napačno stran

Pred tekmo med omenjenima ekipama v Arhangelsku [1,231 km od Moskve] ni nihče pričakoval kaj posebnega. V prvem polčasu so igralci obeh klubov v glavnem igrali na svoji polovici igrišča in niso pokazali pretiranega zanimanja za nasprotnikov gol. Prvi polčas se je končal z rezultatom 0:0. Večina navijačev je začela zapuščati tribune.

Ni se zdelo, da bo drugi polčas prinesel kakšno presenečenje. In res, prva polovica drugega polčasa se je nadaljevala z enako »taktiko« ignoriranja nasprotnikovega gola. Toda v 68. minuti je Vodnik nepričakovano spremenil taktiko. Napadalec Oleg Pivovarov je krenil v napad ... toda na lasten gol in je dosegel tri avtogole zapored. Vratar ni bil niti najmanj začuden. Še več, vsakič se je obzirno umaknil iz gola.

Trener Bajkala je bil prisiljen zahtevati odmor, nato pa so njegovi varovanci odšli na teren z enako taktiko, se pravi s taktiko napadanja na lasten gol. Nasprotniki jih niso uspeli zaustaviti, zato je Bajkal uspešno zabil 9 avtogolov in »povedel« z rezultatom 9:3. Hokejisti Vodnika so bili zelo razjarjeni zaradi brezobzirnega kopiranja njihove ideje, zato je Pivovarov šel v akcijo in uspel doseči še 8 avtogolov. Tekma se je na koncu končala z rezultatom 11:9.

Še pred koncem tekme je del igralcev zapustil igrišče, preostali navijači na tribunah pa so se smejali temu absurdu. Ruski hokej česa takega še ni videl.

Kaj se je pravzaprav zgodilo?

Zanimivo je, da nihče ni ničesar pojasnil niti na novinarski konferenci po tekmi. Glavni trener Bajkal-Energije Jevgenij Jerahtin je bil popolnoma zmeden in je iz neznanega razloga zatrjeval, da nihče ni kriv za to, kar se je zgodilo.

»Kaj lahko rečem? Mislim, da je situacija absurdna … To bi težko predvideli. Najprej moram reči, da mi tega nismo začeli. Želeli smo izvajati določeno taktiko, ko pa se je začel ta cirkus, ko so oni začeli zabijati avtogole, potem smo mi … V nobenem primeru ne želim obtoževati niti trenerjev, niti igralcev,« je povedal Jerahtin.

Igor Gapanovič, trener Vodnika, ki je »začel prvi«, je bil še krajši in še bolj skrivnosten: »Kaj lahko rečem? To verjetno doživljam prvič v življenju … Sem brez komentarjev. Tukaj ni kaj za komentirati.« Osupli novinarji raje niso nič več spraševali, zato je bilo konference hitro konec.

Športni strokovnjaki so hitro spregledali, kaj tiči za bregom. Želeli so dobiti bolj ugodnega nasprotnika v končnici, kjer bodo potekale tekme na izpadanje. Vodnik ni želel zmagati in osvojiti petega mesta na lestvici, ker bi se moral v četrtfinalu pomeriti z Jenisejem iz Krasnojarska, ki je bil zadnja tri leta prvak Rusije. Ekipa Bajkal-Energije je očitno »spregledala« in se odločila, da se brani z isto metodo. Drugače bi zaradi taktike Vodnika prišli na prvo mesto, kar bi zanje pomenilo srečanje z Jenisejem, toda šele v polfinalu.

Neobičajna želja, da se za vsako ceno izognejo nezaželenemu mestu v končnici, ni naletela na razumevanje Ruske federacije za hokej z žogo, kar je bilo moč pričakovati. Proti obema ekipama so napovedali »stroge ukrepe«, rezultat tekme pa so razveljavili. Vodnik in Bajkal-Energija bosta morala 3. marca pokazati željo po zmagi na nevtralnem terenu, so zapisali na uradni strani krovne zveze za hokej z žogo.

Če bi radi uporabili vsebino s spletne strani Russia Beyond (delno ali v celoti), pri svoji objavi dodajte zraven še povezavo na prispevek na naši strani.

Spletna stran uporablja piškotke. Več informacij dobite tukaj .