Rusija je premagala Egipt in je tik pred uvrstitvijo v drugi del svetovnega prvenstva

Slobodan Đukić
Z zmago s 3:1 se je ruska reprezentanca utrdila na prvem mestu v skupini A. Apetiti ruskih navijačev so vse večji.

Na stadionu Krestovski v Sankt Peterburgu, kjer se je zbralo 64.468 gledalcev, je Rusija začela igrati agresivno že od samega začetka tekme. Prve pol ure se je v glavnem igralo na polovici Egipta, egiptovski obrambi so Rusi največ preglavic delali po obeh bokih, še posebej so izstopali Denis Čerišev in Aleksander Semedov, ki sta poskušala s samostojnimi prodori prihajati do položajev za strel, ter centralni napadalec Dzjuba, ki se je stalno »ruval« z egiptovskima centralnima branilcema Hergazijem in Ali Gabrom.

Rusi so v tem času petkrat poskušali ogroziti gol Mohameda El-Šenavija, ki je igral sijajno na prejšnji tekmi proti Urugvaju, toda brez večjega uspeha, saj so streli v glavnem leteli mimo okvira vrat, zato vratarju ni bilo potrebno intervenirati.

Reprezentanca Egipta je potrebovala nekaj časa, da se je navadila na zelo visok tempo igre ruskih reprezentantov. Šele po 30. minuti so začeli igrati bolj organizirano na sredini igrišča, kjer so po nekaterih obrambah Rusov v obrambi ustvarili nekaj potencialno nevarnih situacij, pri čemer sta bila posebej pomembna Mahmud Trezeguet in Mohamed Salah.

Vseeno gola v prvem polčasu še ni bilo in ekipi sta odšli na odmor z rezultatom 0:0.

Nato je nastopil drugi polčas, v katerem so Rusi s podporo skoraj 65.000 grl takoj krenili v popolno ofenzivo proti golu Mohameda El-Šenavija, da bi čim prej dosegli gol. Uspelo jim je v manj kot dveh minutah – če smo bolj natančni, je avtogol dosegel desni bek Egipta Ahmed Fathi, ki je nespretno posredoval pred Dzjubo in odbil žogo v lastna vrata. Na stadionu Krestovski v ruskem Sankt Peterburgu je izbruhnil pravi delirij.

Tudi po zadetku je ruska izbrana vrsta nadaljevala igro v istem ritmu. Ruski selektor Stanislav Čerčešov je ob robu igrišča neprestano spodbujal svoje igralce, da gredo naprej in dotolčejo nasprotnika, dokler imajo »vodo v ušesih«. Niti deset minut ni minilo, ko je moral egiptovski vratar znova po žogo v svoj gol, saj je Mario Fernandes, ki je ves večer igral odlično, uspel po prodoru z desne poslati žogo v srce kazenskega prostora, kjer je gibčni Denis Černišev zlahka zadel za 2:0.

Ko se je pričakovalo, da bodo Rusi stopili na žogo in umirili tempo igre do konca tekme, je padel še tretji gol. Ruski centralni napadalec Artjom Dzjuba je mojstrsko »štopal« žogo na robu kazenskega prostora, prišel mimo branilca in šel proti golu, nakar je s 6-7 metrov premagal ta večer nemočnega El-Šenavija.

Nogometaši Egipta so do konca tekme poskušali omiliti rezultat. To jim je nekako uspelo po problamtičnem prekršku nad Mohamedom Salahom, po katerem je sodnik dosodil enajstmetrovko. Isti igralec je tudi uspešno izvedel kazenski strel in prispeval h končnemu izidu 3:1.

Rusija je po tekmi zavzela trdno prvo mesto v skupini A z gol razliko 8:1. Če Savdska Arabija na sredini tekmi ne premaga Urugvaja, kar je precej verjetno, bo ruska reprezentanca že po drugem krogu avtomatično uvrščena v osmino finala.

Apetiti ruskih navijačev so vse večji. Bi lahko Rusija ponovila zmagoslavne dosežke z Eura 2008, ko je prišla do polfinala prvenstva?