Rusija je dobila zaušnico: Urugvaj zmagal kar s 3:0

Reuters

Na stadionu v mestu Samara je 41.970 gledalcev računalo na razburljivo tekmo za prvo mesto v skupini A. Urugvaj je domačo reprezentanco na koncu premagal s 3:0, kar je po pisanju tiskovne agencije TASS prvi tako uničujoč poraz Rusov na svetovnih prvenstvih. Seveda se je Rusija vseeno uvrstila v osmino finala.

Rusko moštvo pod taktirko Stanislava Čerčesova je prejelo prvi gol v 10. minuti, ko je Luis Suarez učinkovito izvedel prosti strel z roba kazenskega prostora. V 23. minuti so Urugvajci povedli z 2:0, ko se je žoga po njihovem strelu vidno odbila od Denisa Čeriševa, ki je s tem dosegel avtogol. Za Ruse so se stvari še poslabšale v 36. minuti z drugim rumenim kartonom branilca Igorja Smoljnikova. Po tej izključitvi so Urugvajci dokončno prevladali na igrišču in si ustvarili še nekaj nevarnih priložnosti, dokler niso v 90. minuti dosegli še tretji zadetek – po urugvajskem kotu in obrambi ruskega vratarja Igorja Akinfejeva je odbito žogo v gol »pospravil« Edinson Cavani.

Selektor Čerčesov je po tekmi ohranil hladno glavo. Novinarjem je dejal, da je »zaušnica v določenem trenutku in ob pravem času koristna.« »Hočeš, nočeš, je bila ta ekipa [Urugvaj] na drugi ravni. Še enkrat ponavljam, da smo se skozi to igro pripravljali na naslednjo.«

Glavni cilj pa je vendarle dosežen: Rusija se je uvrstila v izločilne boje. 1. julija bo njena nasprotnica Španija, ki je včeraj imela nepričakovano velike probleme z reprezentanco Maroka. Maročani so dvakrat povedli in skoraj dosegli senzacionalno zmago. Šele v 91. minuti je Iago Aspas Špance rešil pred porazom in dosegel gol za končni rezultat 2:2, pa še tega je sodnik priznal komaj po ogledu posnetka z novo tehnologijo VAR, saj je pred tem želel gol razveljaviti zaradi domnevnega prepovedanega položaja.

Proti Špancem bo Rusija igrala na svojem glavnem državnem stadionu v Lužnikih v Moskvi, kjer so Rusi na otvoritveni tekmi povozili Savdsko Arabijo s 5:0. Vitalij Mutko, ruski podpredsednik vlade, zadolžen za šport, je izjavil, da je to dobro prizorišče, saj so »Lužniki zgodovinsko gledano vedno bili na naši strani.«

Preberite več o tem, kako lahko na letošnjem svetovnem prvenstvu sodniki prvič še enkrat preučijo svoje odločitve z ogledom posnetkov. Nad vstopom tehnologije v nogometne tekme niso vsi navdušeni.